Myrta obecná
Myrta obecná (Myrtus communis) pochází z oblastí kolem Středozemního moře, kde její keře dorůstají až pětimetrové výšky. Jde o stálezelený keř se 3-5 cm dlouhými lístky. Bílé květy připomínají pěticípé hvězdičky. Plodem je modročerná bobule s několika semeny. Patří do rozsáhlé čeledi Myrtaceae, čítající na 3000 druhů.
S myrtou se setkáme už v Řecké mytologii, je spojována s bohyní Afrodité, také zaujímá významné místo v dílech Hippokrata, Galena a rovněž u arabských učenců. Pro národy kolem Středozemního moře myrta symbolizovala lásku a nesmrtelnost. Byla pro ně nepostradatelnou rostlinou při nejrůznějších obřadech. My si dodnes zdobíme svatební šat větvičkou z myrty. Tento zvyk má kořeny již v antice, kdy byla myrta považována za magickou rostlinu. V dnešní době je jednou ze základních aromaterapeutických rostlin, resp. olej z ní.
Sušené květy a listy krásně a dlouho voní, proto se často přidávají do pot pourri. Myrtový olej je součástí parfémů, mýdel, masážních a koupelových olejů, šampónů a mastí. Pro lékařské účely se využívá při léčbě akné a při zánětech dásní. Pití čaje z listů myrty pomáhá při zánětu dutin a kašli. Můžete ji také použít jako kloktadlo. Myrtová tinktura se využívá při urologických problémech a zánětech močových cest, neboť má silné dezinfekční účinky. Léčba by měla trvat dva nanejvýš tři týdny, bez ohledu na způsob podání. Dlouhodobé užívání není vhodné.